זוגיות במשבר

הקשר הזוגי הינו קשר דו צדדי, כשלכל אחד מהצדדים מערכת חיים פרטית מסועפת לצד זו המשותפת. מטבע הדברים, טלטלות המתרחשות אצל כל אחד מבני הזוג בזירה הפרטית שלו, הינן בעלות השפעה שלילית על הקשר המשותף. כאשר צד אחד מיטלטל, מיטלטל גם הצד השני האוחז בקשר, והתוצאה עלולה להיות הרסנית ביותר לקשר המשותף.

טראומה אישית

זעזועים בחיי הנישואין עלולים להיגרם כתוצאה מטראומה אישית המתרגשת על אחד מבני הזוג. פטירה של דמות קרובה, אובדן מקום עבודה, פציעה או מחלה, מפרים את שגרת החיים וסוחפים את המערכת הזוגית למערבולת. כאשר הקשר הזוגי איתן, והקרבה בין שני בני הזוג כנה ומוחלטת, ימצא בן הזוג הסובל נחמה בקשר הזוגי, אולם כאשר הקשר הזוגי אינו מושלם, או במידה ובן הזוג הסובל מוצא פורקן לעצמו בהתנהגות אלימה כלפי הצד השני, הרי שהזוגיות עומדת בפני סכנה מוחשית לקיומה.

שינויים במרקם המשפחתי

שינויים במרקם המשפחתי, לטוב ולמוטב, מהווים אתגר לקשר הזוגי. כל ילד שנולד, או לחילופין, עוזב את בית הוריו, מזעזע את המרקם הקיים, ועלול להשפיע לרעה על הקשר הזוגי של הוריו. תינוק חדש, מתוק ככל שיהיה, מביא עמו לא מעט לחץ, דאגה, חוסר שינה, וסתם עצבים לא ברורים של יולדת. ילד שעוזב את בית הוריו מותיר אחריו חלל שלא תמיד יודעים ההורים כיצד למלא, וכאשר לא יודעים כיצד יש להתמודד עם התנודות בהרכב המשפחתי, הזוגיות מצויה בסכנה.

משבר אימון

האמון ההדדי הינו הבסיס לכל קשר זוגי, ובהיעדרו, אין לקשר כל משמעות. זוגיות בריאה היא כזו המבוססת על אימון של בני הזוג זה בזה, וכאשר אימון משותף זה נפגע בצורה קשה, הקשר הזוגי מתקשה לשרוד.

התמודדות

ההתמודדות עם משבר זוגי עלולה להביא את הקשר לסיום עצוב, אולם, עם טיפול נכון ונכונות הדדית, ניתן להציל את הקשר, ואף לחזק ולהשביח אותו, להמשך חיים משותפים ומאושרים יותר.